Rhum Agricole – viete ako chutí ?

Rhum Agricole – viete ako chutí ?

Rhum agricole je francúzsky termín pre rumy z cukrovej trstiny pôvodne destilované na francúzskych karibských ostrovoch z čerstvo vytlačenej šťavy z cukrovej trstiny namiesto melasy.

Rhum je termín, ktorý odlišuje rum vyrobený z melasy vo francúzsky hovoriacich lokalitách West Indies.

 

Rum & Cane British West Indies XO Rum – 0,7l – 43%Karukera Rhum Cuvée Christophe Columbus 1493 - 0,7l - 45%

Šťava z trstiny väčšinou pochádza z Haiti, Martinique a ostrovov Guadeloupe Marie-Galante, Grande-Terre a Basse-Terre, ale je vyrábaný po celom Karibiku, vrátane Trinidadu, Panamy, Dominikánskej republiky a Grenady. V Indickom  oceáne na Mauríciu a na ostrove Réunion.

Rhum J.M Tres Vieux Agricole XO – 0,7l – 45%

Väčšina rumov je vyrábaná z melasy, vedľajším produktom rafinácie cukru. Keď Francúzsko začalo vyrábať cukor z cukrovej repy, ceny cukru klesli a cukrovary vo francúzskych karibských štátoch nemohli prežiť len výrobou cukru. Čerstvá trstinová šťava bola preto k dispozícii na kvasenie a destiláciu rumu.

Riviere du Mat Grande Reserve – 0,7l – 40%

Rumy z trstinovej šťavy z Martiniku sú označené ako “AOC Martinique Rhum Agricole”, pretože francúzske a európske právo umožňovalo označenie “Appellation d’Origine Contrôlée” (chránené označenie pôvodu) pre rumy vyrábané na ostrove Martinik, ktoré spĺňajú určité miestne normy. Toto označenie je jedinečné pre Martinik a nedefinuje kategóriu trstinovej šťavy rum alebo rhum agricole.

J. Bally Rhum Pyramide 12YO – 0,7l – 45%

Na Martiniku sa rumy z cukrovej trstiny označujú AOC a zvyčajne sa destilujú na 70% alkoholu potom sa zrazia na 40 až 55 %  pri fľaškovaní. Môžu byť staré len niekoľko mesiacov (aspoň 3 mesiace pre AOC Martinique Rhum agricole) alebo až niekoľko rokov. Po troch rokoch stárnutia v dubových sudoch sa môže nazývať “rhum vieux” alebo “starý rum”.

Barbancourt 8Y0 – 0,7l – 43%La Favorite Rhum Vieux - 0,7l - 40%

Štrnásť liehovarov na Martiniku produkuje rhum agricole. Medzi najznámejšie patria Habitation Clément v Le Francois, Depaz v Saint-Pierre a Saint-James Distillery v Sainte-Marie.

Dillon Rhum Tres Vieux VSOP – 0,7l – 43%Trois Rivieres Vieux Cuvée du Moulin - 0,7l - 40%

Súostrovie Guadeloupe je často uvádzané ako jedna z najlepších destinácií kde je rhum cenený svojou nezameniteľnou chuťou. Na Guadeloupe je deväť tradičných liehovarov hodnotených mnohými oceneniami. V oblasti Basse-Terre nájdete Domaine de Severin, Distillerie Bologne, Distillerie Longueteau a Distillerie Reimonenq . V Grande-Terre sa nachádza Distillerie Damoiseau a v meste Marie-Galante sa nachádzajú Distillerie Bellevue, Distillerie Bielle a Distillerie Poisson (tiež známy ako Rhum du Père LaBat).

Karukera Rhum Vieux Agricole – 0,7l – 42%Bologne Vieux Rhum – 0,7l – 42%

Zvyšok Karibiku produkuje rum z trstinovej šťavy rôzneho veku. Najpozoruhodnejšie sú barbankurské rumy z Haiti, ktoré majú vek do štyroch, osem a pätnásť rokov. Forma rumu z cukrovej šťavy sa najskôr objavila v Brazílii, kde sa nazýva Cachaça.

Z vlastnej skúsenosti Vám viem povedať, že rumy agricole sú špecifické svojou chuťou ale aj silou ktorá je  iná ako u klasických rumov z melasy.

Nájdu sa medzi nimi aj také ktoré ulahodia milovníkom sladšieho pitia ako je napr. Clement Créole Schrubb ktorý však nato, že patrí medzi likéry má celkom zaujímavých 40% alkoholu. Chuť týchto skvostov Karibiku je fantastická aj keď by sa dalo povedať, že pre ozajstných chlapov.

Sme na začiatku objavovania niečoho nového, čo doteraz sme v našich končinách nemali. Verím, že sa tieto rumy dostanú do pevedomia a budú obľubené tak ako aj tie z melasy.

 

Objavte tieto rumy s nami priatelia

Nazdravie

 

Clément Rhum Créole Shrubb – 0,7l – 40%

J.Bally Heritage Rhum Vieux Agricole X.O. – 0,7l – 43%

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.